Museum at Eldridge Street toimii Lower East Sidella synagogassa, jonka Itä-Euroopasta tulleet juutalaiset siirtolaiset rakensivat vuonna 1887. Museo on yksi kaupungin kauneimmista rakennuksista. Siellä on lasimaalauksia, kattokruunuja ja holvikatto, jota koristavat kultaiset tähdet. Museovierailulla näet, miten tuhannet siirtolaiset rakensivat uuden elämän Amerikan vilkkaimmassa kaupunginosassa.
Osta Museum at Eldridge Street -liput tästä
Eric's Index
Eldridge Streetin synagoga
1800-luvun lopulla Lower East Sidella asui tuhansia itäeurooppalaisia siirtolaisia, joista iso osa oli juutalaisia. Vuonna 1887 yhteisö rakensi alueelle oman synagogansa, ensimmäisen suuren synagogan Amerikassa. Seuraavien vuosien aikana yhteisö kutistui vähitellen, ja lopulta pääsali suljettiin. Rakennus pääsi vuosien saatossa rapistumaan, mutta se restauroitiin kokonaan kaksikymmentä vuotta kestäneen kunnostusprojektin aikana ja nykyään synagoga toimii museona.
Eldridge Streetin museon sisällä
Museum at Eldridge Street on virallisesti nimetty historialliseksi maamerkiksi (National Historic Landmark). Puukaiverrukset, maalaukset ja kattokruunut on kaikki restauroitu, joten tila näyttää samalta kuin ennen. Ylimmässä kerroksessa osa seinästä on jätetty tarkoituksella entisöimättä, joten näet selvästi, miten synagoga rakennettiin puusta ja kipsistä.
Itäseinän alkuperäisiä piirustuksia ei löytynyt. Taiteilija Kiki Smith ja arkkitehti Deborah Gans suunnittelivat siksi uuden ikkunan, joka on täynnä kultaisia tähtiä ja jonka keskellä on Daavidin tähti.

Käytännön tietoa
- Sijainti: 12 Eldridge Street, Lower East Side
- Reittiohjeet: Matkusta metrolinjalla F East Broadwaylle, linjoilla BD Grand Streetille tai linjoilla 6NQRJZ Canal Streetin asemalle.
Osta Museum at Eldridge Street -liput tästä
Museum at Eldridge Street -liput sisältyvät myös New York Passiin ja Explorer Passiin.
Minulta kysyttyä
Oliko artikkelista hyötyä? Suosittele sitä muille antamalla arvosana: